Gönderen Konu: Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıkları  (Okunma sayısı 219 defa)

ZaMaN

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 125
  • www.Sohbetimiz.ORG Sohbet Sunucusu
    • Profili Görüntüle
    • Sohbetimiz
Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıkları
« : 24 Temmuz 2018, 08:22:12 »
Doğuştan kalça çıkığı, yeni doğmuş bebeklerde en çok rastlanan sorunlardan biridir. Bu yüzden doğumun hemen ardından, kalça muayeneleri yapılarak, kalça çıkığı bulunup bulunmadığı incelenir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri
Doğuştan kalça çıkığının belirtileri, bebek doğar doğmaz ilk bakışta görülemezse de, tam bir muayeneyle çok çabuk anlaşılır.

Doktor, bebeği ayakları iyice açık durumda ve ayaklarından sağlamca tutarak arka üstü yatırır. Sonra bebeğin dizlerini bükerek, kalçalarını hareket ettirir.
Eklem iyi gelişmişse, hareket düzgün ve sessiz olacaktır.
Bir tıklama sesi duyulursa, uyluk kemiğinin kalça yuvasına girdiği anlaşılır.
Çıktığında da ikinci bir tıklama sesi duyulacaKtır.
Doktor ayrıca, bebeğin genel beden muayenesinin bir parçası olarak, parmağıyla bebeğin kasığını bastırarak, uyluk kemiği başının tam olarak eklem yuvasında olup olmadığını muayene eder.
Uyluk kemiği başı doktorun parmağı tarafından kolayca hareket ettirilebiliyorsa, eklem “istikrarsız” (ya da irritabl) diye adlandırılan durumdadır (yani kolayca çıkmaya elverişlidir).
Bebeklerde Kalça Çıkığı Nedenleri
Doğuştan kalça çıkığı ve istikrarlı olmayan kalça eklemleri, eklemin bebeğin doğumundan önce iyice gelişmemesinin sonucudur.

Kız bebeklerde, erkek bebeklerden beş kat çok kalça çıkığı görülür (bunun nedeni henüz bilinmemektedir). Tedavi edilmezse, kalça çıkığında eklemler kalıcı olarak etkilenir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi
Doğuştan kalça çıkığı tedavi edilebilir ve genellikle, uzun vadede etkileri olmaz.

Genellikle bebek, ayaklarını kurbağa konumunda tutan alçı bir süyek içine alınır ve birkaç ay sonra, röntgen filmi çekilerek durum kontrol edilir. Durum düzelince, süyek çıkarılır.

Kalça eklemi “istikrarsızsa”, anneye, bebeğin altını bağlarken, bacaklarını birbirinden ayrılmış biçimde tutacak kalın bir havlu bez kullanması öğütlenir.
Bu bez, kasların eklemi kararlı duruma getirecek kadar güçlenmesini kolaylaştırır.
Doğuştan kalça çıkığına, makat gelişli doğumlarda biraz daha sık rastlanır. Kolayca tedavi edilebilir. Bebek, eklem gereken biçimde gelişinceye kadar, 6-12 hafta süreyle bir süyek içinde tutulur.