Gönderen Konu: Bebekte Kan Uyuşmazlığı Sorunu  (Okunma sayısı 209 defa)

ZaMaN

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 125
  • www.Sohbetimiz.ORG Sohbet Sunucusu
    • Profili Görüntüle
    • Sohbetimiz
Bebekte Kan Uyuşmazlığı Sorunu
« : 24 Temmuz 2018, 08:17:07 »
Tıptaki adı “Rhesus hastalığı” olan kan uyuşmazlığı, önleyici tekniklerin geliştirilmesi sayesinde, günümüzde büyük ölçüde azalmıştır. Kan grupları Rh- (Rhesus negatif) olan annelerin ikinci ve daha sonraki bebekleri, babalarının Rh+ (Rhesus pozitif) olması durumunda kan uyuşmazlığı tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Belirtileri
Kan uyuşmazlığında, bebeğin kan grubu babasınınki gibi Rh+’se, kan grubu Rh- olan annesinin, etenden geçen antikorlarının etkisi altında kalır. Ciddi biçimlerinde, dölüt, dölyatağı içinde kansızlık ve kalp yetmezliği nedeniyle ölür; doğması durumunda da, kalbi zayıf olur ve aşırı sarılık bulunur.

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Nedenleri
Kan uyuşmazlığının nedeni, anne ile çocuğun kan gruplarının birbirinden farklı olmasıdır. Bu durum, dölütün kan dolaşımındaki alyuvarların yıkılmasına yol açar.

İnsanların % 85’inin kanında, “D etmeni” (D faktörü) adı verilen bir kan etmeni vardır ve bu kimselerin kan grubu “Rh+” (Rhesus pozitif) diye adlandırılır. Geri kalan % 15’te, D etmeni eksiktir ve kan grupları “Rh-” (Rhesus negatif) diye adlandırılır.

Rh- olanlardan çok daha fazla sayıda Rh+ insan bulunduğu için, Rh-kan grubundan bir kadının, Rh+ kan grubundan bir erkekle evlenmesi olasılığı yüksektir. Bu evlilik sırasında hamile kaldığında, eşinin Rh+ kan grubunun, kalıtım yoluyla çocuklarına aktarılması olasılığı vardır.

Anne Bedenine Yabancı Madde Girmiş Olur
Bu durumda, yani Rh- bir anne, karnında Rh+ bir bebek (dölüt) taşıdığı zaman, bazı durumlarda bebeğin kan hücreleri, dölüt dolaşımından annenin kan dolaşımına geçme olanağı bulurlar. Bu geçiş, özellikle düşük tehdidi ya da tam düşük durumlarında gerçekleşir. Ayrıca, doğum sırasında gerçekleşebilir.

Annenin bedeni bu geçişe, yabancı bir madde girmiş gibi tepki gösterir ve dölütten gelen alyuvarlarla savaşmak için, antikor üretmeye başlar. Bunun, doğan bebek üstünde hiçbir etkisi yoktur. Ama sonraki hamileliklerde, annenin kanı etenden dölüte geçince, antikorlar etkisini göstermeye koyulur ve yeni bebeğin hücreleri yıkılmaya başlar.

Bebeklerde SARILIK
Kan uyuşmazlığında, bebekteki sarılık, çok sayıda kan hücresinin yıkılması sonucu, bebeğin kanında aşırı miktarda safra boyar maddelerinin birikmesinden kaynaklanır. Bu da, başarıyla tedavi edilmemesi durumunda, beyinde kalıcı yıkıma neden olur.

Kan Uyuşmazlığından KORUNMA
Kan uyuşmazlığı olasılığı, hamilelik sarasında yapılan kan incelemelerinde kolayca anlaşılır.