Gönderen Konu: Bebek ile İlk Yemekler  (Okunma sayısı 186 defa)

ZaMaN

  • Yönetici
  • Tam Üye
  • *****
  • İleti: 125
  • www.Sohbetimiz.ORG Sohbet Sunucusu
    • Profili Görüntüle
    • Sohbetimiz
Bebek ile İlk Yemekler
« : 24 Temmuz 2018, 08:13:28 »
Katı yiyecekler vermeye ne zaman başlamalı?

“Bu sana, bu babacığa, bu da anneanneciğe…”

Bebeğinize kaşıkla vereceğiniz ilk “gerçek yemekler” sırasında çok sabırlı ve kandırıcı olmanız gerekir. Bu ilk kaşıklar aynı zamanda da, aile sofrasına oturma keyfine doğru atılan ilk coşku verici adımları oluşturur.

Bebeğimi katı besinlere ne zaman başlatsam?

Çocuk doktorlarının en çok karşılaştıkları sorulardan biri budur. Bazı anneler, bebeklerinin daha ilk haftalarından başlayarak hele, bir de yan sokakta oturan bir arkadaşlarının bebeğine neredeyse hastaneden çıkar çıkmaz muhallebi biçiminde fazladan mama vermekte olduğu gibi şeyler duyarlarsa bu konuda kaygı duymaya başlarlar.

Oysa bebeğe çok erken karışık besinler vermeye başlamanın herhangi bir yararı yoktur. Anne sütü ya da biberonla verilen hazır mamalar, altı aylık oluncaya kadar, bebeğinizin bütün besin gereksinmelerini karşılar. Üstelik ilk haftalarında, bebeğinizin sindirim sistemi, süt ve hazır mama dışında bir besini gerektiğince sindirebilmek bakımından, henüz çok yeteneksiz bir durumdadır.

Ona çok erken dönemden başlayarak katı besinler vermeye koyulmanız alerji tepkilerine davetiye çıkarmanız anlamına gelebilir. Hazırladığınız yemeği iştahla yiyen bir bebekten daha ödüllendirici şey olamaz, bebeğinizin katı besinlerden hemen hoşlanmasını beklemeyin.

Bebeklerde Yemek Zamanı
Katı besinlere başlama zamanı, bebekten bebeğe değişir; bu kararın, bebeğinizin gelişemesini ve kilo alışını sürekli olarak izlemekte olan doktoruyla birlikte vermeniz gerekir.

Kararın alınmasına en iyi yol gösterici de, bebeğinizin büyümesi ve iştahıdır. Kilo alıyorsa, emdiği sütle ya da hazır mamayla doymuş görünüyorsa, şimdilik başka bir şeye gereksinme duymuyor demektir. Bazı bebekler, altı ay boyunca, başka bir şey vermek gerekmeksizin, meme ya da biberondan emmeyi sağlıklı biçimde sürdürürler. Bazılarıysa, huysuzluk belirtileri göstererek, sütle ya da hazır mamayla dolu midelerinin, mutluluklarının yeterince uzun sürmesini sağlamadığını, daha katı besinler almaya gereksinme duyduklarını ortaya koyarlar.

Bebeklerde Yemekler için Pratik Çözüm
Eski pratik çözüm, bebeğin dört aylık olunca ya da ağırlığı 6,5 kg’ı bulunca sütten kesilmeye hazır olduğuydu; bu günümüzde de uygulanabilecek aşağı yukarı iyi bir çözümdür.

Bebeklerin çoğu, üç ile altı aylık oldukları sırada, karma rejimine geçerler. Yalnız, sütünüzle iyice karnı doyuyor ve gerektiği biçimde kilo alıyor olsa bile, bebeğinizi altıncı ayın sonunda, memeden keserek katı besinlere geçmeniz gerekir. Artık besinleri iyice çiğneyebilecek duruma gelmiştir ve çiğneme uygulaması yapmalıdır.
Ayrıca, katı besinlere geçmeden daha uzun süre beklemek, süte gereğinden çok alışmış ve alışkanlıklarına da çok bağlı bir duruma gelmiş olacağından, ağzına yeni tatlar ve alışmadığı katı şeyler verildiğinde, son derece isteksiz ve zor beğenir davranmasına yol açabilir.

Bebeğin Sütten Kesilmesi
Sütten kesme, aşama aşama geçilmesi gereken bir süreçtir ve bebeğinizin tam anlamıyla karma besinler rejimine geçmesi, birkaç ayı bulabilir.

Hiç acele etmeniz gerekmez: Bir yaşını dolduruncaya kadar süt, bebeğinizin beslenme rejiminin ana bölümü olmayı sürdürecek, vereceğiniz öbür besinler, yalnızca yararlı ek besin işlevi görecektir.

Başlangıçta amaç, bebeğinizin besinini, meme ya da biberon yerine, bir kaşıktan almaya alışmasını sağlamak ve onun kişisel olarak beğenip beğenmediği yiyecekleri anlamaktır. Bebeğinize sunduğunuz besini, onun “kabul” ettiğinden emin olmak için çok dikkatli olmanız gerektiğinden, bu süreç oldukça yavaş ilerleyecektir.

“Sütten kesme” nin Anlamı ?
“Sütten kesme” deyimi, bebeğinizin beslenme düzenine ilk kez katı besinler sokacağınız zaman yapmanız gereken şeyi çok iyi tanımlamaktadır. Onu gerekli çeşitlenmiş yemeklere hazırlamak için, sütünkinden farklı tatlara ve yeni kıvamlara alıştırmak

Bebek Besininde Küçük Küçük Tatlar
Doktoruyla birlikte, bebeğe katı besinler verme zamanının geldiği kararına vardığınızda, bebeğinize hangisinden başlayarak katı besinler vereceğiniz konusunda iyi bir seçme yapmanız gerekir.

Bu aşamada, ona küçük kaşıklarla çeşitli “tatlar” tattırın; verdiğiniz besinin besleyici değerinin bu aşamada hiç önemi yoktur. Önemli olan, besinin kolayca sindirilebilir olmasıdır. Bebeğinizin sindirim sisteminin, ona vermek isteyeceğiniz gerçekten çok besleyici şeyleri sindirebilecek kadar olgun ve güçlü olması, ayları bulacaktır.

İlk katı yiyeceği, kısa bir süre için onun tek besini olacaktır. Yeni bir şey denemeden önce, bunu ne kadar seveceğini, bedeninin buna nasıl tepki göstereceğini, birkaç gün gözlemeniz gerekir.

En iyi ilk katı besinler, çiğ ya da hafifçe pişirilmiş tatlı ve olgun meyveler, sözgelimi elma, armut ya da muzdur. Pişmiş sebzeler, sözgelimi patates, karnabahar, havuç, bezelye de iyi birer seçimdir.

Bebek Besinleri Sütlü Tahıllar
Tahıl unlarıyla hazırlanan bebek yemekleri, kolay yutulabilir kıvamda ve tatları süte benzer olduğu için, geleneksel olarak sütten kesmede en yaygın kullanılan yiyeceklerdir.

Buğdayın bebeklerde alerjilere yolaçabildiği bilindiğinden, tahıl vermeye pirinç unundan ya da yulaf unundan başlamanız çok daha doğru olur.

Bebeğiniz biraz daha büyüyünce yedinci ayını doldurduktan sonra bedensel tepkilerini dikkatle izlemek koşuluyla ve küçük miktarlardan başlayarak, buğday ununu da deneyebilirsiniz.

Katı besinlerden önce bebeğiniz sütünün ya da biberondaki hazır mamanın tadına, kıvamına ve ısısına iyice alışmış olduğundan, vereceğiniz ilk yeni besin, ona gerçekten de çok yabancı gelecek ve nasıl yiyeceğini bir türlü kesti rem eyecektir.

Bebeğiniz birkaç haftalık bir deneyim kazanıncaya kadar, yapabileceğiniz en iyi şey, verdiğiniz yeni yemeğin, elden geldiğince tanıdığı şeylere yakın olmasıdır.

Besinlerin Püre Haline Getirilmesi Gerekir
Bütün besinlerinin, hattâ muz ya da haşlanmış patates gibi iyice yumuşak olanların bile, başlangıçta püre haline getirilmiş olması gerekir. Püre halinde besin, süt emmeye alışmış bebeğinize hâlâ çok koyu ve “yapışkan” gelebilir; dolayısıyla, bu mamayı sulandırmak, kıvamını yumuşatmak için, her zamanki biberondan ya da memeden aldığı sütle ya da hazır mamayla karıştırmanız gerekir.

Ayrıca, hazırlayacağınız pürenin sıcaklığını da, alışık olduğu süt sıcaklığına yakın tutmaya çalışın.
Çok soğuk ya da çok sıcak bir şey, onda sarsıntı yaratır ve “büyükler için” yiyecekten yeme işinden büsbütün soğumasına yol açabilir.
İlk tatlar, yalnızca tat olarak kalmalı, yani birkaç kaşıktan fazla verilmemelidir.
Bu işe, kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak bakın: Çok sevdiği sütü alışageldiği sıcacık anne memeşinin başından ya da biberon memesinden almak yerine, apansızın içinde hem kıvamı, hem de tadı ona çok yabancı gelen bir şeyler bulunan sert bir kaşığın ağzına sokulmasının nasıl bir etki yaratacağını düşünün.
Üstelik, kaşıktaki şeyin onun daha iyi gelişmesini sağlayacak bir besin olduğunu bilmesinin de olanağı yoktur; hattâ henüz onu sevip sevmeyeceğini ya da doğru dürüst nasıl yutacağını da bilmemektedir. Bu garip, yeni deneyime kendini alıştırması için en azından bir ya da iki haftaya gereksinme duyar.

Bebek Beslemede Kaşık Deneyi
Hazırladığınız mamayı ona, çok aç olduğu bir sırada değil de, henüz tam doymamış olduğu sırada, sözgelimi öğlen memesini ya da biberonunu emerek ortalarına geldiği sırada verin.

Açlıktan ağladığı sırada onu kaşıkla beslemeye kalkmanız, içinde, düşmanca bir davranışla, bir saldırıyla karşılaştığı izlenimi uyandırabilir. Biraz karnı doyup da kendini daha huzurlu hissettiğindeyse, bunu deneyecek çok daha elverişli bir ruh hali içinde bulunacaktır.

Küçük bir kaşığın ucuna seçtiğiniz besinden biraz koyarak, ağzına değdirin.
İlk yapacağı şey, kaşığı emmektir; bu durumda besinin birazı da ağzına girecektir.
Büyük bir şaşkınlık göstermesine, hattâ yüzünü buruşturmasına hazır olun!
O, sırada, neler hissettiğini, ağzındaki bu tadın ne olduğunu kavramaya çalışmaktadır ve çok geçmeden de, kararını verip, size “bildirecektir”.
Verdiğiniz şey gerçekten hoşuna gitmemiş görünürse, umutsuzluğa kapılmayın.
Belki de hoşnutsuzluğunun nedeni, bu deneyimin onun için çok yeni olmasıdır; yaptığı şeyin ne olduğunu kavradığı zaman, kendini pekâlâ kaşıkla beslenmekten hoşlanır durumda bulabilir.
Bebeklerden Beklenmeyen Tepkiler
Büyük bir olasılıkla, ağzına aldığı yiyeceğin büyük bölümünün yeniden geri döndüğünü göreceksiniz.

Küçük çocuğunuz, bu farklı kıvamdaki nesneyi henüz nasıl yutacağını bilmez; ama böyle olması, mutlaka hoşlanmadığı anlamına gelmez.

Aynı biçimde, bu kez kaşığı biraz daha doldurarak verin.
Ama sakın tepeleme dolu bir kaşığı ağzına boşaltmaya kalkışmayın.
Bu hoşuna gitmez ve kaşıkla beslenmeye geçişini geciktirebilir.
Ne kadar ve ne zaman yiyeceğine onun karar vermesine fırsat tanıyın.
İlgisini yitirip de, yüzünü kararlılıkla kaşıktan başka yana çevirir çevirmez, ona yeniden biberonunu ya da memenizi verin.
Kaşıkla vermiş olduğunuz besine çok sert bir tepki göstermediyse, ertesi gün yeniden deneyin.
Her seferinde, ağzına aldığı besini isteyip istemediğine karar vermesine fırsat tanıyın; çok acemice kaşıktan alma tekniği karşısında da sabırlı olun.
Kaşıktan doğru dürüst nasıl yeneceğini kendi süresi içinde, kendi öğrenecektir ve şimdilik, kaşıkla verdiğiniz besinin ne kadarını midesine indirmeyi başardığı, hiç önemli değildir.
Bu aşamada hedefiniz, bebeğinizi katı besinler yeme sürecine alıştırmak ve bunu ona, zevkli bir şey olarak göstermektir. Ayrıca, amacınız, günler geçtikçe normal bir yemek yeme düzenine dönüşecek olan bir “yemek zamanı” alışkanlığının temellerini atmış olmaktır.

Bebek Beslemede Günde Üç Tat
Birkaç gün geçtikten sonra, bebeğinize, sabah, öğlen, akşam günde üç kez, yeni mamalar tattırmaya başlayın. Hoşlandığını görürseniz, miktarı iki ya da üç kaşığa çıkarın.

İlk verdiğiniz besine gösterdiği tepkiden hoşnut kaldıysanız, ikinci bir besine geçebilirsiniz. Ama, bir alerji tepkisi gelişip gelişmeyeceğini görmek için, her yeni besini verdikten sonra, bir yenisine geçmeden önce, en az 24 saat bekleyin.

Bir kez geri çevirdi diye, yeni bir besini sevmediğine karar vermeyin. Verdiğiniz sırada karnı acıkmamış olabilir. Bir iki gün bekleyip, aynı besini yeniden deneyin: Bakarsınız, bu kez hoşuna gider. İlk seferinde, besini kıvamını beğenmediği için de geri çevirmiş olabilir. İkinci sefer, aynı besini daha pütürsüz hale getirerek, deneyin ve herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını gözleyin.